Jesteś tutaj:  Start   Artyści 2022   Chór kameralny Risonanza Continua | Adrian Lewandowski

Chór kameralny Risonanza Continua | Adrian Lewandowski

Chór kameralny Risonanza Continua | Adrian Lewandowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Risonanza Continua - Chór Mieszany „Risonanza Continua” z Zabrza powstał w październiku 2016 r. jako wspólna inicjatywa dawnych śpiewaków Młodzieżowego Chóru Mieszanego „Resonans con tutti” i Marii Kroczek. Do czerwca 2021 r. dyrygentem chóru był Adam Kujawa, również wychowanek chóru „Resonans con tutti”, absolwent dyrygentury symfoniczno - operowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od września 2018 r. zespół został objęty patronatem Miasta Zabrze i działał w strukturach Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Zabrzu-Biskupicach. Obecnie siedzibą Chóru jest Parafia Niepokalanego Serca NMP w Zabrzu. W styczniu 2022 r. Dyrygentem Chóru został Adrian Lewandowski, który objął także funkcję Dyrektora Artystycznego.

 

Pierwszy koncert chóru „Risonanza Continua” odbył się w styczniu 2017 r.  wraz z Młodzieżową Orkiestrą Smyczkową z Orzegowa. Na zakończenie sezonu, w czerwcu 2017 r., chór wystąpił na koncercie muzyki sakralnej zorganizowanym przez Fundację Chórtownia wraz z zabrzańskim chórem „Klaster”, na którym jako gość specjalny wystąpił Młodzieżowy Chór Kameralny „Rapsodia” z Kiszyniowa (Mołdawia).

Znaczną część repertuaru chóru stanowi muzyka sakralna a’cappella, ale w kręgu jego zainteresowań mieszczą się również dzieła wokalno - instrumentalne, takie jak „Requiem” W. A. Mozarta czy „III Litania Ostrobramska” Stanisława Moniuszki. W listopadzie 2018 r. chór „Risonanza Continua” wziął udział w szeregu koncertów wraz z Orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod batutą Andrzeja Rosoła i wykonał „Glorię” Antonio Vivaldiego.

 

Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach m.in.:

 

- Grudzień 2017 r./Styczeń 2018 r. - Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Będzinie: III nagroda w kategorii chórów mieszanych;

- Maj 2018 r. - IV Ogólnopolski Konkurs Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Ars Longa”: 93 punkty, „Złota Longa” oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu G. G. Gorczyckiego;

- Październik 2018 r. – II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu: 98,75 punktów, Grand Prix;

- Kwiecień 2019 r. - Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej: „Złote Pasmo” w kategorii chórów mieszanych;

- Listopad 2019 r. - XV Międzynarodowy Festiwal im. H. M. Góreckiego „Rybnicka Jesień Chóralna”: 1. miejsce i „Złoty Dyplom” w kategorii chórów mieszanych - kameralnych.

 

W październiku 2019 r. Chór zebrał bardzo dobre recenzje za wykonanie koncertu na zakończenie III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu, na którym wystąpił na zaproszenie Stowarzyszenia FIORI MUSICALI. W styczniu 2022 r. Chór podjął współpracę z nowym dyrygentem oraz rozpoczął prace nad założeniem Stowarzyszenia Muzycznego „Risonanza Continua”.

 

Adrian Lewandowski - Zawodowo związany z Filharmonią Śląską im. H. M. Góreckiego gdzie pełni funkcję artysty chóru w głosie Bas. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Lekcje Dyrygentury pobierał w klasie dyrygentury chóralnej  prof. Jana Wojtachy. Warsztat dyrygencki doskonalił na wielu kursach i szkoleniach, z których należy wymienić:

 

- Ogólnopolskie seminarium „Jednym głosem. Mistrzowska współpraca dyrygenta z zespołem”. W Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (grudzień 2008)

- Ogólnopolskie Warsztaty Chorałowe w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. G. G. Gorczyckiego, prowadzonych przez Ojca OSB dr Bernarda Sawickiego (kwiecień 2008).

- Seminarium „Brzmienie chóru a stylowość wykonań”. W Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (cykl wykładów i warsztatów prowadzonych przez czołowych specjalistów z tej dziedziny w kraju (grudzień 2006).

 

Współpracuje bądź współpracował z wieloma śląskimi chórami m.in.:

 

- Chórem Mieszanym „Ogniwo” działającym przy Filharmonii Śląskiej  Katowicach,

- Chórem Mieszanym „Denuo” przy Siemianowickim Centrum Kultury, którego jest współtwórcą,

- Chórem  „Ave” z Rudy Śląskiej Halemby

 

oraz wieloma chórami parafialnymi, z którymi zdobywał laury na festiwalach krajowych jak i międzynarodowych. W swoim dorobku artystycznym posiada kilka prawykonań a także nagrania do filmów. Z chórem Risonanza Continua związany jest od stycznie 2022 r., gdzie objął funkcję dyrygenta oraz dyrektora artystycznego.

Więcej informacji:
sosnowieckiednimuzyki.pl/pl,36,artysci,|-chor-kameralny-risonanza-continua-|-adrian-lewandowski-|


Dołącz do nas na Facebook'u